Jak powstało krzesło Avocado?

Inspiracją do stworzenia krzesła Avocado była praktyka jogi, w której siady skrzyżne, japońskie i przysiady powodują otwarcie stawów biodrowych, rozluźnienie dolnych partii mięśni kręgosłupa i poprawienie elastyczności ciała. Dzięki częstym zmianom pozycji zwiększa się także krążenie krwi w kończynach dolnych – co działa profilaktycznie na powstawanie żylaków i zastojów żylnych.

Siad skrzyżny

jest uznawany za jedną z najlepszych pozycji siedzących. W siadzie skrzyżnym nasze ciało czerpie wiele korzyści i pozytywnych rezultatów dla zdrowia. Stawy biodrowe są zrotowane na zewnątrz, ta pozycja sprzyja rozluźnieniu grupy mięśniowej przywodzicieli ud, a także przeciwdziała koślawości stawów kolanowych. Mięśnie tułowia (głównie mięśnie brzucha) są aktywowane, przez co odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest odciążony, a klatka piersiowa zmobilizowana do „otwarcia się” to znaczy, że możemy rozciągnąć mięśnie klatki piersiowej i szyi, które w tradycyjnym siadzie są przykurczone (w zgarbionej pozycji). Ma to bezpośredni wpływ na głębokość oddechów, a co za tym idzie na lepsze dotlenienie organizmu.

Siad japoński

oprócz tego, że w tej pozycji wydłuża się kręgosłup (przez aktywną pracę mięśni tułowia) i otwiera się klatka piersiowa ułatwiając tym samym oddychanie, oddziałujemy także na rozciągnięcie, często spiętych mięśni czworogłowych uda i prostowników grzbietowych stopy. Tradycyjny siad japoński bywa niekomfortowy przez nacisk, jaki całe ciało wywiera na podudzia, jednak siad japoński na naszym krześle jest wygodny dzięki uniesieniu miednicy na górnym siedzisku. Krew może swobodnie krążyć w kończynach dolnych, nie powodując drętwienia nóg, dlatego użytkownik może swobodnie siedzieć w tej pozycji i czerpać korzyści dla zdrowia.

Przysiad głęboki

jest to jedna z najbardziej naturalnych niskich pozycji. Małe dzieci potrafią przebywać w niej przez bardzo długi czas, niestety z wiekiem zdolność ta zanika i dla osób dorosłych przysiad staje się niekomfortowy. Dzieje się tak, ponieważ nieużywane zakresy ruchu zanikają, mięśnie stają się coraz sztywniejsze, przez co trudniej odnaleźć się w niestandardowym ułożeniu ciała. Jeżeli całe dnie spędzamy na krzesłach i kanapach, z maksymalnym zgięciem stawów biodrowych i kolanowych 90 stopni to trudno oczekiwać innych rezultatów. Jest to duża strata, ponieważ przebywanie w pozycji przysiadu, chociaż przez kilkanaście minut dziennie, może bardzo korzystnie wpływać na zdrowie. Możemy liczyć na wzmocnienia mięśni dna miednicy, pośladków, zwiększenie mobilności bioder, stawów skokowych i rozluźnienie dolnego odcinka kręgosłupa.

Czy krzesło Avocado jest wygodne?

Siedzenie na krześle jest komfortowe, jednak wygoda nie jest priorytetem. Głównym celem, jaki użytkownik ma osiągnąć siedząc na krześle jest zwiększenie mobilności stawów, elastyczności mięśni i świadomości własnego ciała. Krzesło nie gwarantuje utrzymania kręgosłupa w prawidłowej pozycji, ale pobudza mięśnie do większej aktywności. Zmieniając pozycję co jakiś czas zwiększa się zakres ruchomości stawów w różnych kierunkach. Siedzenie na krześle można porównać do praktyki jogi – na początku może wydawać się wymagające, jednak z czasem czujemy się coraz bardziej komfortowo w przyjmowanych pozycjach i zauważamy pozytywne rezultaty w całym ciele.

Co na to nauka?

Krzesło Avocado nie jest kolejnym bezużytecznym gadżetem. Istnieje wiele badań i artykułów naukowych potwierdzających zbawienny wpływ siadów skrzyżnych i japońskich oraz przysiadów na organizm człowieka. Dodatkowo fizjoterapeuci, osteopaci i trenerzy personalni są zgodni co do istoty zmian ułożenia ciała podczas pracy. Bezwzględnie zaleca się unikania pozostawania w bezruchu przez wiele godzin dziennie. Coraz większą popularnością cieszą się biurka przy których możemy stać, czy chodzić. Krzesło Avocado to alternatywa dla tego typu biurek, która pozwala na bardziej komfortową pracę, ale jednak nie unieruchamia użytkownika, lecz pobudza do aktywności. 

Poniżej znajduje się lista najciekawszych artykułów naukowych, które dowodzą dobroczynnego wpływu aktywnego siedzenia na ciało człowieka. 

www.jogaakademicka.pl

www.jogaakademicka.pl

www.researchgate.pl

www.medycynasportowa.pl

www.rehabilitacja-holistyczna.pl

www.infona.pl

Personalizacja krzesła

Nasze krzesło oprócz korzyści zdrowotnych prezentuje także ponadczasowy design i wysoką jakość wykonania.

Możesz spersonalizować swoje krzesło i wybrać wykończenie, które najbardziej przypadnie Ci do gustu. W naszym sklepie internetowym możesz wybrać jeden z naszych podstawowych kolorów obicia, a także wykończenie siłownika i podstawy krzesła. 

Jeżeli jednak to dla Ciebie za mało i chcesz, aby Twoje krzesło było jedyne w swoim rodzaju – wyślij do nas swój materiał, a my wykonamy wyjątkowy model specjalnie dla Ciebie.

Wymiary krzesła

Krzesło ma regulowaną wysokość zarówno dolnego jak i górnego siedziska.

Dolne siedzisko:
Wysokość: 38-44 cm
Szerokość:  75x60cm

Wysokość dolnego siedziska regulowana jest za pomocą siłownika pneumatycznego (nośność 90kg).

Górne siedzisko:
Wysokość: 8-14 cm
Szerokość: 31×21cm

Wysokość górnego siedziska regulowana jest w sposób mechaniczny za pomocą pokręteł.

Masz pytania?

Napisz do nas wiadomość, a odpowiemy na wszystkie Twoje pytania. Możesz bezpośrednio kontaktować się z nami przez media społecznościowe, które prowadzi pomysłodawczyni krzesła Avocado – na co dzień pracująca jako fizjoterapeutka i inżynier biomedyczny.